Logo CrazyGames.com.pl
Wykryto kontroler
Poznaj nasze gry kompatybilne z kontrolerem

Gry Pasjans

Czym są gry w pasjansa?

Pasjans lub Cierpliwość to stara gra karciana, w którą gra się od wielu lat. W większości gier w pasjansa celem jest ułożenie wszystkich trzynastu kart w każdym kolorze w kolejności od asa do króla. As stanowi "podstawę", na której kładzie się dwójkę w tym samym kolorze, a następnie trójkę, czwórkę, piątkę i tak dalej. Ten proces nazywa się "budowaniem". Gra wymaga umiejętności, bystrego oka i taktycznego podejścia.

Warianty gry

Dostępnych jest wiele różnych gier w pasjansa, w tym kilka pięknych odmian, które urozmaicają klasyczne zasady. Dobrymi przykładami są Pyramid Solitaire lub Thieves of Egypt. Obie są dostępne na SolitaireParadise, stronie poświęconej grom w pasjansa.Inne słynne odmiany pasjansa to:

 • Budowniczowie - to najbardziej klasyczna gra. Jak już wspomniano, celem tych gier jest budowanie kart w tym samym kolorze na asie.
 • Pakiety, w tych grach karty muszą być ułożone w odwrotnej kolejności na innej części układu zwanej "tableau". Następnie można je zbudować we właściwej kolejności na fundamentach. Ten przejściowy proces odwrotnego budowania nazywa się "pakowaniem". Gry te można dalej podzielić na podkategorie: Blokady, Planowanie i Pająki.
 • Niebudownicze - to gry w pasjansa, które nie wykorzystują żadnej z powyższych technik.

Innym sposobem klasyfikacji różnych gier w pasjansa jest stopień, w jakim karty są odkrywane.

 • W grach otwartych karty są widoczne przez całą grę, a gracz musi użyć analizy, aby rozwiązać pasjansa.
 • W grach zamkniętych karty są dobierane z zakrytego zasobu, a gracz musi kierować się rozsądkiem, ponieważ kolejność kart jest nieznana, dopóki się nie pojawią. Doskonałym przykładem takiej gry jest Tri-Peaks Solitaire w którym zamiast standardowego rzędu 8 kart znajdują się trzy piramidy, które musisz dopasować do siebie.
 • Gry półotwarte - grupa hybrydowa pomiędzy dwoma powyższymi.

Historia gier w pasjansa:

Pasjans jest najprawdopodobniej pochodzenia niemieckiego lub skandynawskiego, a jego najwcześniejsza wzmianka pochodzi z 1783 roku. Na świecie gra w pasjansa ma wiele nazw. Często nazywana jest "Patience", zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, a we Francji gra bywa nazywana "réussite".

Pasjans został opisany w niemieckiej książce o grach jako konkurencyjna gra karciana, w której gracze grają na zmianę lub z oddzielnymi taliami kart. Pomysł, by grać w pasjansa zupełnie samemu, wziął się prawdopodobnie z tego, że ludzie lubili ćwiczyć się w konkurencyjnych grach.

W latach 80. komputery osobiste ponownie rozsławiły pasjansa. Microsoft włączył grę do swojej linii produktów Windows od Windows 3.0, począwszy od 1990 roku. Obecnie gra jest często dostępna online lub na tabletach.


Najczęściej Zadawane Pytania

Jakie są najbardziej popularne Gry Pasjans?

 1. Mahjongg Solitaire
 2. Four Colors
 3. Solitaire Social
 4. Magic Towers Solitaire
 5. Pyramid Solitaire Ancient Egypt
 6. Spooky Tripeaks
 7. Solitaire Reverse
 8. Australian Patience
 9. Golf Solitaire
 10. Tri Peaks Social

Jakie są najlepsze Gry Pasjans do grania na telefonach i tabletach?

 1. Mahjongg Solitaire
 2. Solitaire Social
 3. Solitaire FRVR
 4. Solitaire Reverse
 5. Magic Towers Solitaire

Jakie są niektóre niedoceniane Gry Pasjans?

 1. Four Colors
 2. Spider Solitaire 2 Suits

Czym są Gry Pasjans?

Pasjans (Solitaire) to stara gra karciana, w którą gra się od wielu lat. Ta gra karciana wymaga umiejętności, bystrego oka i taktycznej gry. Istnieje wiele różnych gier w pasjansa dostępnych online, w tym kilka fantastycznych wariacji, które wprowadzają zmiany do klasycznych zasad. Odkryj na nowo swoją miłość do tej klasycznej gry karcianej i spróbuj naszych tytułów pasjansa!


Zagraj w najlepszą grę online Gry Pasjans za darmo na CrazyGames, bez konieczności pobierania lub instalacji. 🎮 Zagraj w Mahjongg Solitaire i wiele innych już teraz!
Pokaż Więcej